Dünyadaki mermer rezervinin yaklaşık %35’i Türkiye’de bulunmaktadır. Ülkemiz, mermer çeşitliliği yönünden çok zengindir. Türkiye’de 80’nin üzerinde değişik yapıda, 120’nin üzerinde ise değişik renk ve desende mermer rezervi bulunmaktadır. Doğal bir malzeme olan mermer günümüz modern mimarisinde dış ve iç cephelerde kaplama ve döşeme malzemesi olarak yaygın kullanım alanına sahiptir. Bunun yanı sıra doğanın güzelliğini yansıtan bu doğal taş iç mekânlarda banyo, mutfak imalatlarında, mobilyaimalatlarında, dekoratif ev eşyası ve süs eşyası yapımında, anıt ve heykel yapımında yaygın olarak kullanılmaktadır.


Sektörün dış ticaretine bakıldığında; Türkiye’nin doğal taş ihracatı yaklaşık 2 milyar dolardır. İşlenerek ihracatı yapılan ürünlerin bunda ki payı ise düşüktür. Doğal taşın ton olarak değil, işlenmiş ürünler üzerinden gram olarak ihracatı hedeflenmelidir. Bu bağlamda doğal taş sanayisinin hem pazar payının hem de ihracat miktarının değerce artması için katma değeri yüksek, yenilikçi tasarım ve ürünlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu noktada yetenekli tasarımcıların önemi ortaya çıkmaktadır.


Bu bilgiler ışığında; 6. sı düzenlenecek olan Uluslararası Değişik Doğal Taş Tasarım Yarışması’nın temel amacı; doğal taş sektörüne genç ve yetenekli tasarımcıların kazandırılmasıdır. Genç ve yetenekli tasarımcılar tarafından ortaya konacak özgün tasarım ve ürünlerle sektörün rekabet gücü artacaktır.